صادرات به روسیه از ایران

 
صادرات روسیه به ایران قسمت اعظمی از روابط تجاری میان این دو کشور همسایه را تشکیل می‌دهد که با توجّه به گسترش روابط سیاسی فی‌مابین، شرایط مساعدی برای گسترش دارد. اگرچه وجود تحریم‌ها علیه هر دو کشور، در ایجاد محدودیت‌هایی برای هر دو طرف مؤثر بوده، اما همچنان با توجّه به وجود مرزهای دریایی مشترک، هر دو کشور مراودات بسیاری می‌توانند با یکدیگر داشته باشند.

محصولات صادراتی روسیه به ایران

در ادامه مبحث صادرات روسیه به ایران  باید بگوییم که در سال 2018 روسیه موفّق به صادراتی به ارزش 449میلیارد و 115میلیون دلار شد، که البتّه در این میان 1میلیارد و 207میلیون دلار آن نتیجه صادرات روسیه به ایران می‌باشد و این در حالی است که در سال 2017، این رقم صادرات به ایران 1میلیارد و 314میلیون دلار بود.

شاید به این بی‌اندیشید که این کاهش قیمت به علّت افزایش صادرات ما بوده است، که متأسفانه باید بگوییم مراودات تجاری‌مان با وجود گسترش روابط سیاسی کاهش یافته، به طوری‌که صادرات به روسیه نیز با کاهش مواجه شده است، که جای بسی تأمل دارد.

لذا با در نظر گرفتن چنین حقیقتی باید بدانیم با وجود فاصله اندک میان دو کشور، در هنگام  صادرات روسیه به ایران، هزینه‌های حمل و نقل به طور چشم‌گیری کاهش می‌یابد.ما با روسیه مرز دریایی داریم؛

بنابراین دریای خزر با فراهم کردن شرایط حمل بار با کشتی، یکی از به‌صرفه‌ترین راه‌های توسعه صادرات روسیه به ایران برای تجّار است، تا بتوانند کالاها را با قیمت مناسب‌تری در داخل کشور عرضه کنند.در کنار مرز دریایی‌مان، از طریق مرز داغستان، در جمهوری آذربایجان نیز در حال مراودات تجاری هستیم، و همچنین روزانه کامیون‌های زیادی از این طریق میان ایران و روسیه کالا جابه‌جا می‌کنند، به طوری‌ که سالانه حدود 7هزار کامیون از این طریق تردد می‌کنند.

ایران چه کالاهایی از روسیه وارد می کند؟

روسیه صادرکننده محصولات زیر به ایران است:شکر، گوشت، الوار، شیر، محصولات صنایع‌ غذایی، زغال‌سنگ، ماشین‌آلات تولید برق، دانه گل آفتابگردان، تجهیزات پزشکی، مواد معدنی استراتژیک، وسایل راه‌سازی، کشتی‌سازی، مواد شیمیایی، گندم و جو، وسایل حمل و نقل، وسایل ارتباطی، صنایع دستی، تراکتور، فلزات، منسوجات، صنایع سنگین فلزی و هواپیماسازی، صنایع فضایی، عناصر خاکی کمیاب، انرژی هسته‌ای، وسایل دفاعی و نظامی مانند رادارها و موشک‌ها.البتّه در این میان اگر به لیست صادرات روسیه به ایران دقّت کنید، خواهید دید که کشورمان ایران، جو، ذرّت دامی، گندم، روغن دانه آفتابگردان، خطوط راه‌آهن، کاغذ روزنامه، گوشت و محصولات نیمه‌تمام آهن و فولاد را به صورت عمده وارد می‌کند.

ضمناً با توجّه به شرایط تحریمی، مشکلات تأمین ارز و خروج ارز از کشور و مشکلات کار با دلار، این لیست می‌تواند بسیار گسترش یابد؛ زیرا روسیه تمایل دارد به جای دلار، با واحد پول خود یعنی روبل تجارت کند.تمرکز بر روی محصولات مهّمی که صادرات روسیه به ایران و جهان را تشکیل می‌دهد، به تجّار محترم کشورمان کمک می‌کند که بهترین گزینه‌ها را برای واردات انتخاب کنند، لذا در ذیل به این کالاها می‌پردازیم.

محصولات صادراتی روسیه به ایران

یکی از صنایعی که در کشور روسیه در حال پیشرفت است و در توسعه صادرات این کشور نقش مهّمی بازی می‌کند، صنایع شیمیایی روسیه است. این محصولات، که به اروپا نیز صادر می‌شوند، می‌توانند در لیست صادرات روسیه به ایران نقش داشته باشند. صنعت تجهیزات پزشکی، مانند تجهیزات جراحی و فیزیولوژی، نیز حجم قابل توجّهی از صادرات روسیه به کشورهای دیگر را از آن خود کرده است. و امّا صنعت بزرگ چوب روسیه که یکی از منابع طبیعی مهّم این کشور برای فروش است و در کنار منابع طبیعی، مانند نفت و گاز، به اقتصاد روسیه کمک می‌کند و در لیست صادرات روسیه به ایران پررنگ است. در این قسمت ما گروه‌های صادراتی مهّم روسیه را خدمت شما عرض کردیم. در ادامه برای پایان این مبحث، تصمیم داریم راه‌هایی که برای انجام صادرات روسیه به ایران باید طی بشود را ذکر کنیم، امید است مفید واقع شود.

 

مراحل واردات از روسیه

قبل از اقدام به واردات از کشور روسیه لازم به توصیه است که ابتدا باید روی نیازهای بازارهای داخلی تمرکز کنید. همچنین نسبت به محوصلات رقبای داخلی و یا محصولات وارداتی از کشورهای دیگر نیز دقت لازم را داشته باشید. برای صادرات روسیه به ایران داشتن چنین اطلاعاتی حیاتی است.

نرخ قیمت در صادرات روسیه به ایران را فراموش نکنید؛ بر روی قیمت‌ها با توجّه به شرایط اقتصادی کنونی بیشتر از هر موقعی تمرکز داشته باشید. در این دوره، شرایط اقتصادی به گونه‌ای است که هنگام خرید، میزان قیمت برای مردم در اولویّت قرار دارد، اگرچه کیفیت همیشه نقش اساسی داشته است. در کنار این موضوع، اعتماد خریداران عمده و مصرف‌کننده نهایی را نیز باید در نظر داشت؛ لذا قبل از واردات، باید به بازاریابی، بازارسنجی و حتّی گاهی به بازارسازی نیز بپردازید. بیشینه اقلام وارداتی از شرکت مورد نظر در روسیه و یا به طور کلّی از این کشور می‌تواند راهنمای خوبی برایتان باشد.
نکات مهم در صادرات از روسیه به ایرانبه بسته‌بندی کالاها و حمل و نقل آنها توجّه کنید. اینترنت در صادرات روسیه به ایران یاری‌رسان است؛ به راحتی می‌توانید شرکت‌های فروشنده را بیابید و با انجام مکالمات و مکاتبات، رایزنی‌های اوّلیه خود را انجام دهید.

آشنایی با زبان کشور روسیه در تبادلات و مکالمات تجاری اهمیّت فراوانی دارد، که در کنار دانستن کلمات مخفف بازرگانی به خصوص در مذاکرات، اهمیّت خود را نشان می‌دهد. قبل از انجام معامله و مراودات مالی در صادرات روسیه به ایران، شرکت مبدأ را از طریق کدهای سه‌گانه بانکی، مالیاتی و ثبتی از اداره مالیات روسیه استعلام کنید.

مطالعه قوانین گمرکی کشورمان که اکنون با توجّه به تخصیص ارزهای دولتی و نیمایی به کالاها و گروه‌بندی‌هایی که انجام شده و تغییراتی که بنا به شرایط انجام می‌شود، قبل از هر اقدامی ضروری است. با توجه به صادرات ما به کشور روسیه، صادرات محصولات و واردات به جای آن کالاها، در حال حاضر پیشنهاد خوبی به نظر می‌رسد.