خرید ملک در روسیه

شاید اخبار زیادی شنیده باشید مبنی بر این که خرید ملک در روسیه به عنوان یک روش سرمایه‌گذاری مطمئن و با سود بالا برای اخذ اقامت روسیه و مهاجرت به روسیه پیشنهاد می‌شود. اما واقعیت این است که تا به امروز هیچ قانونی وجود ندارد که شخص تنها با خرید ملک در روسیه اقامت این کشور را دریافت کند. البته که داشتن ملک در روسیه پروسه گرفتن اقامت روسیه را تسریع می کند و در بعضی از موارد شاید گفت لازمه گرفتن اقامت داشتن محل سکونت ثابت در روسیه است. و علاوه بر بحث گرفتن اقامت شاید بشود خرید ملک را به عنوان یک راه مطمئن سرمایه گذاری در روسیه در نظر گرفت. لذا پیشنهاد می‌شود برای روشن شدن موضوع و آشنایی با شرایط سرمایه‌گذاری، ادامه‌‌ی مطلب را مطالعه نمایید. در این مقاله سعی شده است تا نکات مهّم در امر سرمایه‌گذاری در بهترین حالت آن، با توجّه به نوع درخواست و میزان سرمایه‌گذاری توضیح داده شود.

انواع ملک در روسیه:

خرید ملک در روسیه نسبت به سایر انواع سرمایه‌گذاری، همچون ثبت شرکت در این کشور، دارای حاشیه ریسک کمتری است؛ به همین دلیل بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به روسیه را دارند، از طریق خرید ملک و سرمایه‌گذاری بر روی آن اقدام می‌نمایند. املاک در این کشور به چهار دسته‌ی اصلی طبقه‌بندی می‌شود: 

 

❇️ آپارتمان‌ها

❇️ خانه و ملک شخصی

❇️ املاک تجاری

❇️ زمین‌های کشاورزی

آنچه که باید در خصوص خرید ملک در روسیه بدانید

اگر قصد سرمایه‌گذاری در روسیه و اخذ اقامت از طریق خرید ملک در روسیه را دارید، امّا روش مطمئنی سراغ ندارید، با ما همراه باشید تا روش‌های سرمایه‌گذاری در روسیه را برای‌تان شرح دهیم. خرید ملک در روسیه یک روش آسان، مطمئن و بدون ریسک است که می‌تواند راه‌گشای اخذ اقامت این کشور باشد.

خرید خانه شخصی در روسیه

جالب است بدانید که در این کشور خانه شخصی بسیار کم می‌باشد، به عبارت دیگر خرید ملک در روسیه به صورت ملک شخصی بسیار کم تعداد است، که البتّه این مورد در سال‌های اخیر بیشتر از قبل شده است. با در نظر گرفتن اینکه عموماً زمین و یا ملک شخصی در مراکز شهرها کمتر پیدا می‌شود، خانه و املاک شخصی را معمولاً باید خارج از شهر یافت. لذا شهرک‌هایی با فاصله از شهر برای فروش ساخته می‌شوند، که این روش نیز برای سرمایه‌گذاری می‌تواند مفید باشد.

انواع آپارتمان‌ در روسیه:

خوب است این موضوع را بدانید که بیشترین میزان خرید و فروش املاک در کشور روسیه به آپارتمان‌ها تخصیص داده می‌شود؛ به علّت اینکه از لحاظ امنیتی دارای موقعیت بهتری می‌باشند، بنابراین اغلب مهاجرین و خانواده‌ها ترجیح می‌دهند که برای خرید ملک در روسیه بر روی آپارتمان‌ها سرمایه‌گذاری کنند. آپارتمان‌ها به چهار شکل به فروش می‌رسند:

آپارتمان سوئیت

آپارتمان سوئیت‌ها اغلب به صورت یک اتاق به همراه آشپزخانه‌ای در گوشه، سرویس بهداشتی و بالکن هستند. متراژ سوئیت‌ها متفاوت است و مساحت‌شان را می‌توان معمولاً از 12 تا 60 مترمربع در نظر گرفت. امّا بیشترین حجم فروش آپارتمانسوئیت‌ها به متراژهای 18تا 28 مترمربع اختصاص دارد. این آپارتمانسوئیت‌ها از لحاظ ساختاری بسیار نزدیک به ساختار املاک در ایران هستند.

آپارتمان یک یا چند خوابه

اگر که قصد مهاجرت به روسیه به همراه خانواده را دارید، بی‌شک باید برای اقامت خود به دنبال منزلی با اتاق خواب‌های مجزا باشید. امّا این نکته را در نظر داشته باشید که بر خلاف ایران، در روسیه، قسمت پذیرایی در خانه به عنوان یک اتاق در نظر گرفته می‌شود و چنانچه آپارتمانی به عنوان دو خواب معرفی شود، به معنای یک پذیرایی و یک اتاق مجزا است. از این نوع آپارتمان‌ها تاکنون استقبال زیادی شده است و طبیعتاً برای خانواده‌ها مناسب‌تر هستند.

آپارتمان‌های اشتراکی

 یکی دیگر از روش‌های سرمایه‌گذاری در روسیه، خرید آپارتمان‌های اشتراکی است، که تاریخچه‌ی این نوع خرید و فروش مربوط است به دوره‌ی اتّحاد جماهیر شوروی و از آن زمان تا کنون در این کشور باقی مانده است. خرید ملک در روسیه اگر به صورت خرید آپارتمان‌های اشتراکی باشد، به این گونه است که هر شخص یک سند مجزا دارد، که در آن سند محل دقیق و تعداد اتاق‌های خریداری شده به تفکیک ذکر شده است. در آپارتمان‌های اشتراکی، سرویس بهداشتی، بالکن، آشپزخانه و راهرو به صورت مشابه (اشتراکی) محاسبه می‌شود و هر فرد دارای بخشی از خانه خواهد بود. خرید این نوع ملک برای افرادی که سرمایه‌ لازم را ندارند، گزینه‌ مناسبی خواهد بود. نامه و مجله در ستون و سطر آنچنان که لازم است.

خرید آپارتمان در مراحل ساخت در روسیه

این سبک خرید و فروش در ایران با عنوان پیش‌خرید عرضه می‌شود، با این تفاوت که در روسیه بر خلاف ایران هر شخصی مجوز اقدام به ساخت آپارتمان مسکونی را ندارد، بلکه تنها شرکت‌های ساختمانی و انبوه‌سازان این مجوز را دارند. این شرکت‌ها نیز برای بالا بردن بهره خود از ساخت ملک، معمولاً واحدهای زیاد را در طبقات بالا به فروش می‌رسانند.

برای سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در روسیه اگر اقدام به پیش‌خرید نمایید، باید این نکته در نظر داشته باشید که شرکت‌های انبوه‌ساز، ساخت ملک را در سه مرحله انجام می‌دهند؛

مرحله‌ی اوّل زمانی است که تنها نقشه‌ی کار و محدوده‌ی زمانی مشخص شده و هیچگونه فعّالیتی آغاز نگردیده است. این مرحله بهترین مرحله برای خرید ملک در روسیه است زیرا حاشیه سود بالایی دارد و سال‌هایی که در انتظار ساخت بوده‌اید (حدود 3 سال) را جبران می‌کند.

آخرین مرحله مربوط به زمانی است که آپارتمان‌ها کاملاً آماده شده‌اند. اگرچه سود کمتر است اما میزان ریسک معامله نیز بسیار کمتر است. برای افرادی که سرمایه‌ آماده دارند، این روش، پاسخگویی بهتری دارد.

در نظر داشته باشید که برای خرید ملک در روسیه، در زمان پیش‌فروش، شرکت‌ها تعیین می‌کنند که آپارتمان با چه تأسیساتی تحویل داده شود:

بدون تعمیرات

اگر بدون تعمیرات باشد، شما آپارتمانی با دیوارهای سیمانی و بدون لوله‌کشی تحویل خواهید گرفت، 

تعمیرات به صورت نیمه

اگر تعمیرات به صورت نیمه باشد، آشپزخانه‌ها فاقد کابینت خواهند بود،

تعمیرات کامل

اگر با تعمیرات کامل باشد، یک آپارتمان کامل و گاهاً مبله تحویل داده می‌شود.

املاک تجاری 

خرید املاک تجاری در روسیه با انجام این کار در ایران بسیار مشابه است. در این کشور نیز به دفتر، مغازه‌ها، سوله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و … املاک تجاری اطلاق می‌شود. ملک تجاری دارای سود کوتاه مد‌‌‌‌‌‌‌‌‌ّت می‌باشد. البتّه باید در نظر داشته باشید که چنانچه قصد راه‌اندازی کسب و کار در این کشور را دارید، سرمایه‌گذاری بر روی املاک تجاری از جهات مختلف باعث پیشرفت شما می‌شود، زیرا از هزینه‌های مازاد صرفه‌جویی می‌شود.

زمین‌های کشاورزی

خرید ملک از نوع زمین کشاورزی در روسیه یک سرمایه‌گذاری راحت و بی‌دغدغه است. این سرمایه‌گذاری می‌تواند یک از روش‌‌های مهاجرت به روسیه باشد، با این بیان که زمین کشاورزی، یک منبع کسب درآمد نیز خواهد بود. قیمت‌های زمین کشاورزی بسته به نوع مکان، فاصله تا شهر، امکانات و … متفاوتند.

کدام شهرها  برای خرید ملک در روسیه و سرمایه‌گذاری در آنها مناسب‌تر می‌باشند؟

مسکو

حتماً می‌دانید که مسکو پرجمعیّت‌ترین شهر روسیه است. با توجّه به اینکه در قاره‌ی اروپا از لحاظ تجارت حرف اول را می‌زند، لذا با خرید ملک در این شهر، سرمایه‌گذاری در روسیه از جانب شما تضمین شده است. 

کازان یا قازان

اگر نگران تفاوت و شوک فرهنگی پس از مهاجرت به روسیه هستید، پیشنهاد می‌شود شهر کازان را برای سرمایه‌گذاری و اقامت انتخاب کنید. اغلب افراد ساکن در این شهر مسلمان هستند و فرهنگی نزدیک به فرهنگ ایرانیان دارند.

ایکاترینبورگ

ایکاترینبورگ سوّمین شهر مهّم روسیه محسوب می‌شود. لذا جهت خرید ملک در روسیه، این شهر مکان مناسبی برای سرمایه‌گذاری است، زیرا حاشیه ریسک نسبتاً کمتری دارد.

سن‌پترزبورگ

سن‌پترزبورگ یکی دیگر از شهرهای مهّم روسیه است. این شهر به قارّه‌ی اروپا بسیار نزدیک و دارای مناطق گردشگری و فرهنگی بسیار زیادی است. خرید ملک در این شهر نسبت به مسکو ارزان‌تر است. با توجّه به این موضوع که این شهر هر ساله میزبان تعداد زیادی گردشگر و توریست است، لذا پتانسیل بسیار بالایی برای امر سرمایه‌گذاری دارد.

شهر آستاراخان

اخذ اقامت از طریق خرید ملک در روسیه در شهر آستاراخان نسبتاً آسان است. این شهر به عنوان مرز دریایی اصلی و قطب تبادلات دریایی و ترخیص کالا با ایران محسوب می‌شود.

بله شهروندان خارجی نیز مانند شهروندان روس می توانند در این کشور به نام خودشان ملک خریداری کنند. برای خرید ملک شما می توانید با هر نوع ویزا به روسیه سفر کرده و به نام خودتان ملک در روسیه خریداری کنید و یا به شخص یا شرکت معتبر وکالت دهید تا از طرف شما و به نام شما ملک خریداری کند. 

طبق قوانین فعلی تنها با خرید ملک در روسیه نمی توانید اقامت این کشور را دریافت نمایید. البته طرح های از سوی قانون گذاران پیشنهاد شده است که به خرید ملک در روسیه شهروندان خارجی بتوانند اقامت این کشور را دریافت نمایند اما هنوز چنین قانونی تصویب نشده است. اما داشتن ملک و منزل مسکونی در روسیه شما را در گرفتن اقامت کمک می کند. به طور مثال اگر شما تصمیم به درخواست اقامت از طریف سهمیه را دارید، داشتن منزل مسکونی به نام خودتان امتیاز بسیار زیادی محسوب می شود.

مشاوره رایگان روس بازار

در صورت بروز هرگونه سوال یا ابهام در مورد مهاجرت و اقامت یا تحصیل در روسیه کافیست با کارشناسان ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان سایت روس بازار استفاده کنید