تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه به عنوان بزرگترین و پهناورترین کشور جهان می توان گزینه بسیار مناسبی باشد برای دانشجویان ایرانی که تصمیم به مهاجرت تحصیل به خارج از کشور را دارند.
در سالهای اخیر روند مهاجرت دانشجویان خارجی به روسیه برای ادامه تحصیل با شیب تندی در حال افزایش است. به طوری که تنها در سال گذشته میلادی (۲۰۱۹ میلادی) بیش از ۲۵۰ هزار دانشجوی خارجی از کشورهای مختلف برای تحصیل به روسیه مهاجرت کرده اند.

مزایای تحصیل در روسیه برای شهروندان ایرانی

تحصیل در روسیه در بین ایرانیان نیز در چند سال اخیر رونق فراون یافته است. روند رو به رشد مهاجرت تحصیلی ایرانیان به روسیه با سرعت بالا رو به افزایش است. اما چرا دانشجویان ایرانی برای تحصیل روسیه را انتخاب می کنند؟

تحصیل به زبان روسی – پادفک چیست ؟

در اکثر دانشگاه های روسیه تحصیل به زبان روسی است. البته در چند سال اخیر در بعضی دانشگاه های معتبر روسیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. اما از آنجایی که در روسیه مانند ایران مردم آشنایی زیادی با زبان انگلیسی ندارند بهتر است قبل از وارد شدن در رشته خودتان دوره پادفک زبان روسی را بگذرانید. 

دوره زبان روسی که در روسیه به پادفک معروف است در اکثر دانشگاه های روسیه برگزار می شود. روش کار به این صورت است که شما بعد از این که دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کردید ابتدا در همان دانشگاه برای دوره پادفک که شامل زبان روسی و دروس تخصص می شود شرکت می کنید. بعد از گزراندن دوره پاتف برای ادامه تحصیل وارد رشته مورد نظر خود می شودید. اطلاعات تکمیلی در مورد ثبت نام پادکف را می تونید در این بخش مطالعه نمایید. 

تحصیل پزشکی در روسیه

یکی از رشته های پرطرفدار برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان رشته های پزشکی – دندانپزشکی و داروسازی است. 

برای کسانی که تصمیم به وارد شدن در رشته های پزشکی و دندانپزشکی را دارند کشور روسیه می تواند مقصد بسیار مناسبی باشد چرا که: 

دوره زبان روسی که در روسیه به پادفک معروف است در اکثر دانشگاه های روسیه برگزار می شود. روش کار به این صورت است که شما بعد از این که دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کردید ابتدا در همان دانشگاه برای دوره پادفک که شامل زبان روسی و دروس تخصص می شود شرکت می کنید. بعد از گزراندن دوره پاتف برای ادامه تحصیل وارد رشته مورد نظر خود می شودید. اطلاعات تکمیلی در مورد ثبت نام پادکف را می تونید در این بخش مطالعه نمایید. 

تحصیل دندانپزشکی در روسیه

یکی دیگر از رشته های پر طرفداری در بین دانشجویان خارجی تحصیل دندانپزشکی در روسیه است. طول دوره دندانپزشکی در اکثر دانشگاه های روسیه ۵ سال می باشد. 

تحصیل دندانپزشکی در روسیه هم به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی امکان پذیر است. 

شهریه دندانپزشکی در دانشگاه های مختلف متفاوت است. به طور متوسط هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه بین ۵ تا ۷ هزار دلار در سال است. 

تحصیل داروسازی در روسیه

یکی دیگر از رشته های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه داروسازی می باشد. تحصیل داروسازی در روسیه معمولا ۵ سال طول می کشد. در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران تنها امکان تحصیل داروسازی به زبان روسی وجود دارد. 

شهریه داروسازی در دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه بین ۳ تا ۶ هزار دلار در سال است. 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در روسیه سال 2022

1️⃣ دانشگاه لومونسف مسکو – پزشکی – داروسازی

2️⃣ دانشگاه رودن مسکو : پزشکی – داروسازی – دندانپزشکی

3️⃣ دانشگاه پیراگف مسکو: پزشکی – دندانپزشکی – داروسازی

4️⃣ دانشگاه سماشکو مسکو : داروسازی 

5️⃣ دانشگاه ملی سن پترزبورگ : پزشکی – دندانپزکشی 

6️⃣ دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ : پزشکی – دندانپزشکی 

7️⃣ دانشگاه فدرال کازان : پزشکی – دندانپزشکی – داروسازی

8️⃣ دانشگاه نووسیبیرسک : پزشکی 

دانشجویان خارجی می توانند در رشته های مختلف (بجز چند رشته خاص که فقط مخصوص به شهروندان روسیه است) در دانشگاه های مختلف روسیه تحصیل نمایند. نکته جالب توجه در خصوص تحصیل در روسیه این است که در اکثر دانشگاه های روسیه شرط معدل و شرط سنی برای ورود به دانشگاه وجود ندارد. 

راه های زیادی برای گرفتن اقامت روسیه وجود دارد که یکی از این راه ها گرفتن اقامت از طریق سهمیه یا کوت است. جهت دریافت اقامت روسیه از طریق کوت شما باید درخواست خود را به همراه مدارک به اداره مهاجرت روسیه ارسال نمایید و بعد از بررسی مدارک شما جهت مصاحبه به سفارت دعوت می شوید. موارد زیر شانس شما را برای گرفتن اقامت از طریق کوت افزایش می دهد: 

  • داشتن خانه در روسیه به نام شخص خودتان
  • داشتن مدرک تحصیلی از یکی از دانشگاه های روسیه
  • داشتن مدرک زبان روسی 
  • داشتن اقوام نزدیک در روسیه 

لازم به ذکر است که جهت درخواست اقامت روسیه از طریق کووت حضور فیزیکی شما در روسیه الزامی است. 

در بیشتر دانشگاه های روسیه تحصیل به زبان روسی است اما در بعضی از دانشگاه های معتبر امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. البته باید جهت تصمیم صحیح در خصوص تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه به بخشنامه مراکز معتبر در جمهوری اسلامی ایران مراجعه نمایید. معمولا وزارت علوم جهت تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه محدودیتی ندارد اما وزارت بهداشت در بعضی سالها تنها تحصیل به زبان روسی را و ان هم در دانشگاه های مورد تایید این وزارت خانه مجاز می داند.

برای مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور یکی از نکات بسیار مهم انتخاب موسسه ای است که شما را در طول این مسیر همراهی می کند. اهمیت این انتخاب برای کشور روسیه دوچندان است. چون همانطور که در بالا اشاره شد در روسیه مردم تنها به زبان روسی صحبت می کنند و اگر لیدر مسلط به زبان روسی همراه شما نباشد در زمان ثبت نام و انجام مربوط به دانشگاه به مشکل بر خواهید خورد . خیلی از موسسات تنها تا زمان ثبت نام همراه شما هستند و بعد از گرفتن پذیرش دیگر کمکی نمی کنند. 

مجموعه اعزام دانشجو روسیه روس دانش به این جهت که دفاتر این شرکت در روسیه هستند می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد چرا که اول لیدرهای این مجموعه که همگی تسلط کامل به زبان روسی دارند در تمام مراحل ثبت نام همراه شما خواند بود. و اگر هم در طول تحصیل برای شما مشلکی پیش آمد می تواند به دفاتر این شرکت مراجعه کنید. و مهم تر از همه با توجه به این که تمام اعضاء شرکت روس دانش خود فارغ التحصیل از دانشگاه های روسیه هستند آشنایی کامل با قوانین تحصیل و زندگی در روسیه دارد.

مشاوره رایگان روس بازار

جهت کسب اطلاعات بیشتر و گرفتن مشاوره رایگان می توانید به وبسایت این شرکت مراجعه کنید و یا از طریق راه های ارتباطی زیر تماس بگیرید