امروزه «صادرات ایران به روسیه» به عنوان تجارتی مطرح است که می‌تواند کمک‌رسان به رونق تولید در کشورمان باشد؛ زیرا اکنون که ایران در تحریم به سر می‌برد، تورم هر روز رکورد جدیدی می‌زند و رکود اقتصادی گریبان‌گیر اقتصادمان است.

بهترین گزینه برای خروج از این مشکل، صادرات محصولات غیر نفتی به خارج از کشور است، و چه مقصدی بهتر از همسایه شمالی ما، کشور روسیه، که وسعت زیاد و جمعیّت نسبتاً بالایی دارد.

صادرات روسیه به ایران، با توجّه به روابط قدیمی میان دو کشور و قرابت بیشتری که از زمان عضویت ایران در مجمع اوراسیا ایجاد شده است، می‌تواند به خوبی افزایش یابد؛ زیرا حذف و تخفیف بعضی از تعرفه‌های گمرکی سبب باز شدن بیشتر درب‌های بازار بر روی بازرگانان هر دو کشور شده است.

اگر بخواهیم با استناد بیشتری در این‌باره سخن بگوییم، باید اذعان کنیم که بر طبق آمار ارائه شده از طرف گمرک در سال 1398، در طیّ تنها 9 ماه ابتدایی سال 71.9 درصد واردات‌مان از کشورهای عضو مجمع اوراسیا متعلّق به کشور روسیه است. چنین آماری نشان از اهمیّت روسیه برای تأمین کالاهای مورد نیاز کشورمان دارد.

در راه توسعه روابط با کشور پهناوری چون روسیه و گسترش تجارت با این کشور، آشنایی با اقتصاد آن و سطح روابط تجاری آن با دیگر کشورهای دنیا و کالاهایی که آنها از روسیه خریداری می‌کنند، قطعاً کمک می‌کند که گام‌های آگاهانه‌تری برداریم. بنابراین قبل از تمرکز بر روی صادرات روسیه به ایران، باید بدانیم روسیه به دنیا چه چیزهایی می‌فروشد.

 

صادرات میوه و تره‌بار به روسیه

ما به عنوان کشوری که سالانه محصولات کشاورزی زیادی تولید می‌کنیم، همواره شاهد صادرات محصولاتی مانند مرکّبات و خشکبار، سبزیجات، قهوه، چای و نباتات زنده توسط سایر کشورها به روسیه هستیم، در حالی که نقش ایران در این میان بسیار کم‌رنگ است.

صادرات ایران به روسیه به صورت عمده شامل کالاهایی مانند میوه و خشک‌بار و به خصوص کشمش و پسته است، که به میزان 207 میلیون دلار در سال 2018 و صادرات سبزیجات و صیفیجات به میزان 170 میلیون دلار بوده است.

روسیه کشوری است که به علّت آب ‌و هوای سردی که دارد، معمولاً نیمی از سال را قادر به کشاورزی نیست، لذا شرایط برای صادرات ایران به روسیه کاملاً مهیا می‌باشد. حال اگر بخواهیم لیست محصولات را به صورت کامل بیان کنیم، باید بگوییم کالاهای صادراتی ما در حوزه صنایع غذایی به صورت زیر است:

خیار و خیار ترشی، پسته، کشمش، سایر سبزیجات، كیوی، كلم، كلم گل، خرما، سیر خشک شده، سیر و موسیر، آلبالو، سیب‌زمینی، هندوانه، انگور و چای سیاه.

صادرات خشکبار از ایران به روسیه

 انواع خشکبار ایرانی مانند کشمش و پسته از بهترین اقلام صادراتی ایران به روسیه هستند، به گونه‌ای که صادرات پسته بیشتر در انحصار ایران است.

این محصولات با داشتن شناسنامه‌ای که حتّی زمان کوددهی آنها هم مشخص است و استفاده از بسته‌بندی شکیل و مناسب، همیشه می‌توانند پیشتاز محصولات باشند.

صادرات سنگ و مصالح ساختمانی از ایران به روسیه

سیمان، گچ، آهک، مصنوعات سرامیکی، مصنوعات گچ و سیمان و مصنوعات شیشه از دیگر محصولات صادراتی ایران به روسیه است.

البتّه به طور کلی صادرات ایران به روسیه شامل موارد زیر نیز می‌باشد:

  • مس به میزان 63 میلیون دلار
  • پلاستیک به میزان 14 میلیون دلار
  • سنگ معدنی و ساختمانی به میزان 5.87 میلیون دلار
  • محصولات دارویی به میزان 13 میلیون دلار
  • الیاف پارچه‌ و لبنیات به میزان حدوداً 19 میلیون دلار

نکات مهّم در صادرات ایران به روسیه

حال که با عمده محصولات صادرات ایران به روسیه آشنا شدید، قبل از پرداختن به مراحلی که باید برای صادرات محصولات‌تان طی کنید، به این نکات توجّه کنید:

  • قبل از اقدام به تجارت با روسیه با قوانین واردات این کشور آشنا شوید؛ روسیه برای کیفیت مواد غذایی خود اهمیّت بسیار زیادی قائل است و معمولاً قوانین سخت‌گیرا‌نه‌ای دارد، به همین علّت قیمت محصولات کشاورزی در این کشور بالاست؛ بنابراین به این موضوع دقّت کنید و با توجّه به حضور رقبا، میزان سود خود را نیز در نظر بگیرید.
  • در هنگام صادرات به روسیه، قبل از هر کاری حتماً به تهیّه‌ی کاردکسی که مشخصات کالای شما در آن درج شده، اقدام کنید؛ زیرا، مخصوصاً در مورد محصولات کشاورزی، با توجّه به کشت‌های پراکنده‌ای که در کشورمان وجود دارد و عدم توجّه به شناسنامه‌دار کردن محصولات، ممکن است در امر صادرات دچار مشکل شویم؛ لذا توجّه به این موضوع بسیار اهمیّت دارد.
  • در آخر، هنگام صادرات ایران به روسیه، به محصولاتی که روس‌ها از ایران و سایر کشورها وارد می‌کنند و زمان واردات آنها توجّه کنید؛ زیرا صادرات هر محصول زمان طلایی دارد، که در آن  زمان، خریداران و سود بیشتری وجود دارد. همچنین میزان محصولی که می‌توانید صادر کنید را هم در نظر داشته باشید.

راه‌های صادرات محصول از ایران به روسیه

برای صادرات ایران به روسیه، بازاریابی محصولات خود در روسیه را در نظر داشته باشید؛ یافتن تجّار و شرکت‌های تجاری معروف و معتبر در روسیه اوّلین گام در راه فروش محصولات به این کشور است.

برای استعلام شرکت‌های مزبور از اداره مالیات روسیه، می‌توان از طریق کدهای بانکی، مالیاتی و ثبتی اقدام کرد.

در سال‌های اخیر با رایزنی‌هایی که انجام شده، در کنار محصولات کشاورزی، سنگ‌ها، مصالح ساختمانی و محصولات پتروشیمی نیز به روسیه صادر می‌شوند.

شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی این محصولات نیز این فرصت را به شما می‌دهد که مشتریان خود را بیابید. البتّه به یاد داشته باشید که حتماً قبل از ارسال مرسوله تضامین لازم را اخذ نمایید.

نقش بسته‌بندی در صادرات ایران به روسیه

به بسته‌بندی محصولاتتان در صادرات ایران به روسیه  اهمیّت دهید! شکل و شمایل و بسته‌بندی محصولات باید جذّاب و خلاقانه و مورد پسند آنها باشد، که در این راه می‌توانید از خودشان کمک بگیرید، و فراموش نکنید که نوشته‌ها را به دو زبان روسی و انگلیسی بر روی محصولات درج کنید. بعد از یافتن مشتریان، باید پیش فاکتور و مشخّصات محصول و حتی نمونه‌ی محصول، در صورت درخواست‌شان، را ارائه دهید.

قیمت تمام شدن محصول در صادرات ایران به روسیه

محصول شما باید قابلیّت رقابت داشته باشد و همین‌طور حاشیه سود مناسبی را فراهم نماید. در مرحله‌ی بعد نیاز است برای کالا مجوز دریافت کنید؛ سپس باید اظهارنامه خروجی را به گمرک تقدیم و پس از پایان این مراحل، برای بیمه‌ی کالاها و حمل آنها به شرکت‌های معتبر مراجعه کنید. در نهایت با بررسی کالاها توسط مؤسسات معتبر، کالا آماده برای صادرات است. اداره بازرگانی با تأیید فاکتور، گواهی مبدأ را صادر می‌کند و شما می‌توانید مجوز خروجی را تحویل شرکت حمل و نقل دهید و یکی از تجّار موفّق صادرات ایران به روسیه باشید.

اهمیّت صادرات روسیه به ایران

بصادرات روسیه به ایران قسمت اعظمی از روابط تجاری میان این دو کشور همسایه را تشکیل می‌دهد که با توجّه به گسترش روابط سیاسی فی‌مابین، شرایط مساعدی برای گسترش دارد. اگرچه وجود تحریم‌ها علیه هر دو کشور، در ایجاد محدودیت‌هایی برای هر دو طرف مؤثر بوده، اما همچنان با توجّه به وجود مرزهای دریایی مشترک، هر دو کشور مراودات بسیاری می‌توانند با یکدیگر داشته باشند.

محصولات صادراتی روسیه به ایران

در ادامه مبحث صادرات روسیه به ایران  باید بگوییم که در سال 2018 روسیه موفّق به صادراتی به ارزش 449میلیارد و 115میلیون دلار شود، که البتّه در این میان 1میلیارد و 207میلیون دلار آن نتیجه صادرات روسیه به ایران می‌باشد و این در حالی است که در سال 2017، این رقم صادرات به ایران 1میلیارد و 314میلیون دلار بود.

شاید به این بی‌اندیشید که این کاهش قیمت به علّت افزایش صادرات ما بوده است، که متأسفانه باید بگوییم مراودات تجاری‌مان با وجود گسترش روابط سیاسی کاهش یافته، به طوری‌که صادرات به روسیه نیز با کاهش مواجه شده است، که جای بسی تأمل دارد. لذا با در نظر گرفتن چنین حقیقتی باید بدانیم با وجود فاصله اندک میان دو کشور، در هنگام  صادرات روسیه به ایران، هزینه‌های حمل و نقل به طور چشم‌گیری کاهش می‌یابد.

ما با روسیه مرز دریایی داریم؛ بنابراین دریای خزر با فراهم کردن شرایط حمل بار با کشتی، یکی از به‌صرفه‌ترین راه‌های توسعه صادرات روسیه به ایران برای تجّار است، تا بتوانند کالاها را با قیمت مناسب‌تری در داخل کشور عرضه کنند.

در کنار مرز دریایی‌مان، از طریق مرز داغستان، در جمهوری آذربایجان نیز در حال مراودات تجاری هستیم، و همچنین روزانه کامیون‌های زیادی از این طریق میان ایران و روسیه کالا جابه‌جا می‌کنند، به طوری‌ که سالانه حدود 7هزار کامیون از این طریق تردد می‌کنند.

توسعه صادرات روسیه به ایران

وقتی به صادرات روسیه به ایران می‌اندیشیم، طبیعتاً باید سراغ کالاهایی با کیفیت بالا و قیمت مناسب برویم که به بهترین نحو ممکن نیازهای مردم جامعه‌مان را برطرف کنند. لذا واردات کالا از کشوری که مسافت کمتری نسبت به سایر کشورها با ما دارد و کالاهای باکیفیت تولید می‌کند در اولویّت است.

با توجّه به بیان مزیّت‌های کشور روسیه در مطالب گذشته، یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی ما برای واردات، روسیه است. روسیه محصولات با کیفیتی تولید می‌کند و کشورهای مختلف از این کشور خرید می‌کنند، بنابراین روسیه تراز مثبت تجاری خود را مدیون صادرات این محصولات است که در ذیل ذکر می‌کنیم.

 آگاهی از گزینه‌های پیش رو برای تأمین نیاز کشورمان و توسعه صادرات روسیه به ایران بسیار کمک‌کننده است.

مقایسه میزان صادرات ایران به روسیه در سالهای 2019 و 2020 به میلیون دلار 

0
میزان صادرات 2019
0
میزان صادرات 2020

ایران چه کالاهایی از روسیه وارد می کند؟

روسیه صادرکننده محصولات زیر به ایران است:

شکر، گوشت، الوار، شیر، محصولات صنایع‌ غذایی، زغال‌سنگ، ماشین‌آلات تولید برق، دانه گل آفتابگردان، تجهیزات پزشکی، مواد معدنی استراتژیک، وسایل راه‌سازی، کشتی‌سازی، مواد شیمیایی، گندم و جو، وسایل حمل و نقل، وسایل ارتباطی، صنایع دستی، تراکتور، فلزات، منسوجات، صنایع سنگین فلزی و هواپیماسازی، صنایع فضایی، عناصر خاکی کمیاب، انرژی هسته‌ای، وسایل دفاعی و نظامی مانند رادارها و موشک‌ها.

البتّه در این میان اگر به لیست صادرات روسیه به ایران دقّت کنید، خواهید دید که کشورمان ایران، جو، ذرّت دامی، گندم، روغن دانه آفتابگردان، خطوط راه‌آهن، کاغذ روزنامه، گوشت و محصولات نیمه‌تمام آهن و فولاد را به صورت عمده وارد می‌کند.

ضمناً با توجّه به شرایط تحریمی، مشکلات تأمین ارز و خروج ارز از کشور و مشکلات کار با دلار، این لیست می‌تواند بسیار گسترش یابد؛ زیرا روسیه تمایل دارد به جای دلار، با واحد پول خود یعنی روبل تجارت کند.

تمرکز بر روی محصولات مهّمی که صادرات روسیه به ایران و جهان را تشکیل می‌دهد، به تجّار محترم کشورمان کمک می‌کند که بهترین گزینه‌ها را برای واردات انتخاب کنند، لذا در ذیل به این کالاها می‌پردازیم.

محصولات صادراتی روسیه به ایران

یکی از صنایعی که در کشور روسیه در حال پیشرفت است و در توسعه صادرات این کشور نقش مهّمی بازی می‌کند، صنایع شیمیایی روسیه است. این محصولات، که به اروپا نیز صادر می‌شوند، می‌توانند در لیست صادرات روسیه به ایران نقش داشته باشند. صنعت تجهیزات پزشکی، مانند تجهیزات جراحی و فیزیولوژی، نیز حجم قابل توجّهی از صادرات روسیه به کشورهای دیگر را از آن خود کرده است. و امّا صنعت بزرگ چوب روسیه که یکی از منابع طبیعی مهّم این کشور برای فروش است و در کنار منابع طبیعی، مانند نفت و گاز، به اقتصاد روسیه کمک می‌کند و در لیست صادرات روسیه به ایران پررنگ است. در این قسمت ما گروه‌های صادراتی مهّم روسیه را خدمت شما عرض کردیم. در ادامه برای پایان این مبحث، تصمیم داریم راه‌هایی که برای انجام صادرات روسیه به ایران باید طی بشود را ذکر کنیم، امید است مفید واقع شود.

مراحل گام به گام واردات از روسیه

قبل از اقدام به واردات از کشور روسیه لازم به توصیه است که ابتدا باید روی نیازهای بازارهای داخلی تمرکز کنید. همچنین نسبت به محوصلات رقبای داخلی و یا محصولات وارداتی از کشورهای دیگر نیز دقت لازم را داشته باشید. 

برای صادرات روسیه به ایران داشتن چنین اطلاعاتی حیاتی است.

  • نرخ قیمت در صادرات روسیه به ایران را فراموش نکنید؛ بر روی قیمت‌ها با توجّه به شرایط اقتصادی کنونی بیشتر از هر موقعی تمرکز داشته باشید. در این دوره، شرایط اقتصادی به گونه‌ای است که هنگام خرید، میزان قیمت برای مردم در اولویّت قرار دارد، اگرچه کیفیت همیشه نقش اساسی داشته است. در کنار این موضوع، اعتماد خریداران عمده و مصرف‌کننده نهایی را نیز باید در نظر داشت؛ لذا قبل از واردات، باید به بازاریابی، بازارسنجی و حتّی گاهی به بازارسازی نیز بپردازید. بیشینه اقلام وارداتی از شرکت مورد نظر در روسیه و یا به طور کلّی از این کشور می‌تواند راهنمای خوبی برایتان باشد.

نکات مهم در صادرات از روسیه به ایران

به بسته‌بندی کالاها و حمل و نقل آنها توجّه کنید. اینترنت در صادرات روسیه به ایران یاری‌رسان است؛ به راحتی می‌توانید شرکت‌های فروشنده را بیابید و با انجام مکالمات و مکاتبات، رایزنی‌های اوّلیه خود را انجام دهید. آشنایی با زبان کشور روسیه در تبادلات و مکالمات تجاری اهمیّت فراوانی دارد، که در کنار دانستن کلمات مخفف بازرگانی به خصوص در مذاکرات، اهمیّت خود را نشان می‌دهد. قبل از انجام معامله و مراودات مالی در صادرات روسیه به ایران، شرکت مبدأ را از طریق کدهای سه‌گانه بانکی، مالیاتی و ثبتی از اداره مالیات روسیه استعلام کنید. مطالعه قوانین گمرکی کشورمان که اکنون با توجّه به تخصیص ارزهای دولتی و نیمایی به کالاها و گروه‌بندی‌هایی که انجام شده و تغییراتی که بنا به شرایط انجام می‌شود، قبل از هر اقدامی ضروری است. با توجه به صادرات ما به کشور روسیه، صادرات محصولات و واردات به جای آن کالاها، در حال حاضر پیشنهاد خوبی به نظر می‌رسد.