1. عنوان اصلی محتوا:

شرایط و ضوابط افتتاح حساب بانکی در روسیه

 1. کلمه کلیدی اصلی

افتتاح حساب بانکی در روسیه

 1. کلمه کلیدی مرتبط

اقامت روسیه، تجارت با روسیه، ثبت شرکت در روسیه، افتتاح حساب شرکت در روسیه، افتتاح حساب مستر کارت و ویزا کارت در روسیه،افتتاح حساب برای ایرانیان در روسیه، حساب بانکی دانشجویی، میر بیزنس بانک، بانکهای روسیه

 1. خلاصه محتوا (50 تا 70 کلمه)

افتتاح حساب بانکی در روسیه برای اهداف و مقاصد مختلفی انجام می شود. اگر قصد تجارت با روسیه و یا ثبت شرکت در روسیه را داشته باشید، افتتاح حساب شرکت در روسیه الزامی است. همچنین با افتتاح حساب مستر کارت و ویزا کارت در روسیه می توانید به راحتی در کل دنیا خرید نمایید.

افتتاح حساب بانکی در روسیه برای اهداف و مقاصد مختلفی انجام می شود. اگر قصد تجارت با روسیه و یا ثبت شرکت در روسیه را داشته باشید، افتتاح حساب شرکت در روسیه الزامی است. همچنین با افتتاح حساب مستر کارت و ویزا کارت در روسیه می توانید به راحتی در کل دنیا خرید نمایید. عموما افتتاح حساب برای ایرانیان در روسیه دارای روال خاصی می باشد و تمام بانک ها اقدام به ارائه این چنین خدماتی نمی نمایند، در ادامه به قوانین و تبصره های این مورد پرداخته می شود. اما قدم اول برای هر گونه افتتاح حساب بانکی در روسیه ارائه پاسپورت و ترجمه آن می باشد.

روال افتتاح حساب بانکی در روسیه به چه نحوی است ؟

اگر که قصد اقامت روسیه را دارید و با اهدافی چون ادامه تحصیل و یا تجارت به روسیه به این کشور وارد شده اید و یا اینکه تنها قصد گردش دارید، پیشنهاد می شود حتما اقدام به افتتاح حساب بانکی در روسیه نمایید. با افتتاح حساب بانکی در روسیه می توانید به صورت فیزیکی و یا اینترنتی از تمام فروشگاه های سطح دنیا خرید نمایید.

pastedGraphic.png

شرایط افتتاح حساب بانکی در روسیه

با توجه به تحریم ها و محدودیت های که برای شهروندان ایران در کشورهای دیگر وجود دارد همه بانکها با افتتاح حساب برای ایرانیان موافقت نمی کنند . روسیه نیز از این قضیه مستثنی نیست. در کشور روسیه تنها در چند بانک امکان افتتاح حساب بانکی برای شهروندان ایرانی وجود دارد.

Sberbank (اسبر بانک) یکی از بانک های دولتی معتبر با بیش از 170 سال سابقه در شوروی می باشد. افتتاح حساب بانکی در روسیه اگر که از نوع debit باشد، قابلیت پیش پرداخت ندارند به عبارت دیگر تنها به اندازه مبلغ موجود در حساب امکان برداشت خواهید داشت.کارت های بانکی این بانک ها 3 سال اعتبار دارد. در این بانک علاوه بر حساب روبلی امکان باز کردن حساب به صورت یورو و دلار نیز وجود دارد.

نوع حساب هایی که می توانید در روسیه افتتاح نمایید به صورت زیر می باشد:

 1. افتتاح حساب مستر کارت یا ویزا کارت
 2. افتتاح حساب میر (مانند شبکه شتاب در ایران)
 3. افتتاح حساب بانکی دانشجویی (میر بیزنس بانک)
 4. افتتاح حساب پس انداز

شرایط و ضوابط افتتاح حساب بانکی در روسیه:

به صورت کلی دو نوع حساب بانکی در روسیه وجود دارد. یک حساب پس انداز که هر نوع برداشت و واریز وجه از طریق شعب بانکی صورت می گیرد. نوع دوم حساب دبیت و کردیت است که رایج ترین آن مستر کارت ، ویزا کارت و کارت میر است. البته نوع کردیت آن فقط به شهروندان روسیه و در شرایط خاصی داده می شود. 

مستر کارت و ویزا کارت: رایج ترین نوع کارت در سراسر دنیا مسترکارت و ویزا کارت است. صاحبان این کارتها در سراسر جهان (به جز چند کشور از جمله ایران) امکان پرداخت و برداشت از حساب خود را دارند.

کارت میر: شبکه میر در روسیه را شاید بتوان با شبکه شتاب در ایران مقایسه کرد. این کارتها تنها در داخل کشور روسیه قابل استفاده می باشند. شبکه میر در سال ۲۰۱۵ تاسیس شد و خیلی از موسسات و ارگانهای دولتی سیستم پرداخت مالی خود را از طریق این شبکه انجام میدهند.

شرایط افتتاح حساب بانکی دانشجویی در روسیه:

برای افتتاح حساب بانکی در روسیه با هدف حساب بانکی دانشجویی و یا گردشگری لازم است تا پاسپورت و یک شماره موبایل از اپراتورهای کشور روسیه را در دست داشته باشید. فعالسازی کارت های بانکی اعم از افتتاح حساب مستر کارت و ویزا کارت در روسیه به وسیله تاییدیه از طریق تلفن پیامک و یا تماس می باشد. پس از ارائه مدارک هویتی، ویزا کارت و یا مستر کارت شما به صورت موقت در اختیارتان قرار داده خواهد شد و حدود یک هفته بعد می توانید نوع اصلی با اعتبار بیشتر را از شعبه بانک مد نظر دریافت نمایید.

عموما نوع موقت که تا 3 سال اعتبار دارد برای مقاصد گردشگری مناسب بوده و نیاز به دریافت کارت بانکی دائمی نمی باشد اما برای مقاصد دانشجویی دریافت کارت بانکی دائمی پیشنهاد می شود. دانشجویان ایرانی برای انتقال پول از ایران می توانند از طریق میر بیزنس بانک اقدام نمایند.

آشنایی با میر بیزنس بانک:

طی همکاری فی مابین ایران و فدراسیون روسیه، تصمیماتی اتخاذ گردید تا برای انتقال وجه افراد مقیم این دو کشور، بین بانک ملی جمهوری اسلامی ایران و بانک های فدراسیون روسیه فراهم آید تا این امر را تسهیل نماید. در همین راستا با استفاده از اقدامات میر بیزنس بانک امکان انتقال وجوه نقدی، انتقال ارز حوال شده، انتقال وجوه ارزی و مواردی از این قبیل قابل انجام می باشد.

به زبانی ساده تر میر بیزنس بانک شعبه خارج از کشور بانک ملی جمهوری اسلامی ایران می باشد که هرگونه خدمات بانکی را برای افراد مقیم در کشور روسیه را فراهم می آورد. در حال حاظر میر بیزنس بانک در شهرهای مسکو و آستاراخان شعبه دارد. 

نکاتی که برای انتقال وجه باید در نظر داشت:

 1. برای انتقال وجه لازم است تا اطلاعات شخصی انتقال دهنده همچون نام، نام خانوادگی، آدرس و … صحیح باشد. همچنین انتقال گیرنده داخل کشور ایران نیز می بایست دارای اطلاعات هویتی صحیحی باشد. در این حالت وارد نمودن اطلاعات حساب میر بیزنس الزامی است.
 2. اگر قصد انتقال وجه از داخل کشور روسیه به ایران را داشته باشید لازم است تا رسید و شناسه پیگیری که پس از انتقال وجه توسط بانکهای روسیه در اختیار شما قرار داده می شود را به گیرنده وجه در ایران جهت انجام امور بانکی تحویل دهید.

 برای افتتاح حساب در بانکهای روسیه برای شهروندان خارجی به مدارک زیر نیاز می باشد:

 1. ویزای روسیه
 2. فرم بانکی تکمیل شده
 3. آدرس محل سکونت
 4. آدرس محل اشتغال و فرم های مربوط به اثبات ادعا

pastedGraphic_1.png

یکی از مزایای اصلی افتتاح حساب بانکی در روسیه این مهم می باشد که به وسیله آنها می توانید از تمام کارتخوان های سطح کشور استفاده نمایید و اقدام به پرداخت قبوض نمایید. همچنین با افتتاح حساب امکان دسترسی به اینترنت بانک و یا موبایل بانک برای شما فراهم می آید. 

 

pastedGraphic_2.png

 

دانستنی های مهم در خصوص افتتاح حساب بانکی در روسیه:

تجارت با روسیه، افتتاح حساب شرکت در روسیه و یا افتتاح حساب بانکی دانشجویی از جمله دغدغه های ایرانیانی است که قصد انتقال وجه بین ایران و روسیه دارند. با توجه به رشد روابط بین المللی و افزایش تجارت بین این دو کشور افتتاح حساب بانکی در روسیه از چند جهت مفید می باشد:

 1. برای اقامت روسیه لازم است تا دارای یک حساب بانکی در یکی از شعب بانکهای روسیه باشید.
 2. چنانچه قصد تجارت در روسیه را خواهید داشت، افتتاح حساب شرکت در روسیه الزامی خواهد بود.
 3. افتتاح حساب بانکی دانشجویی برای حواله ارز بین دانشجویان و خانواده ها بسیار مهم می باشد.

آیا برای تجارت با روسیه و انتقال وجه محدودیتی وجود دارد ؟

اگر که شما اقدام به افتتاح حساب بانکی در روسیه نمودید، میزان انتقال وجه و حواله وجوه نقدی به عوامل مختلفی بستگی دارد که در زیر به برخی از آن ها اشاره شده است:

pastedGraphic_3.png

افتتاح حساب بانکی در روسیه و انتقال وجه

 • شخصی که قصد انتقال وجه را دارد آیا دارای پاسپورت دائمی روسیه می باشد ؟ به عبارت دیگر آیا مقیم روسیه است؟
 • شخصی که قصد دریافت وجه را دارد آیا دارای پاسپورت دائمی روسیه می باشد ؟ به عبارت دیگر آیا مقیم روسیه است؟
 • انتقال پول و وجوه نقدی از داخل کشور روسیه صورت می گیرد و یا فرد در خارج از کشور حضور دارد؟
 • گیرنده وجه و پول نقد آیا داخل کشور روسیه قرار دارد و یا در خارج از کشور مقیم است؟
 • آیا حساب های بانکی فرد انتقال دهنده وجه و فرد انتقال گیرنده هر دو از یک بانک است و یا بانک های دو شخص متفاوت می باشند؟

هر کدام از حالات بالا برای انتقال وجه دارای تبصره های متفاوتی است که با توجه به پروتکلی عملکردی بانک ها در زمان انتقال مشخص خواهد شد. 

pastedGraphic_4.png

 

جمع بندی:

افتتاح حساب بانکی در روسیه می تواند از طریق سه ارز رایج روبل ، دلار و یورو انجام پذیرد. البته این امکان وجود دارد که در زمان افتتاح حساب شما هر سه نوع ارز را انتخاب نمایید. پس از دریافت ویزا کارت یا مستر کارت حتی اگر مدت اعتبار پاسپورت شما به اتمام برسد ولیکن توانایی استفاده از کارت های مذکور را خواهید داشت.

معمولا افتتاح حساب بانکی در روسیه زمانبر نمی باشد و طی یک الی 2 ساعت انجام می شود. در انتهای پروسه مذکور شماره حساب برایتان فعال شده و امکان انتقال وجه مهیا می گردد. Sber bank,VTB bank, Gazprom bank, Moscow bank از جمله بانک های معتبر  در کشور روسیه می باشند که فعالیت با آنها می تواند سلامت فعالیت های بانکی شما را تضمین نماید.

منابع: